Hopp til hovedinnhold




Du er her: Inkluderingsveileder / Solskinnshistorier / 4H - en inkluderende organisasjon



4H - en inkluderende organisasjon

Holdning, kunnskap og kommunikasjon: Dette er viktige stikkord for inkludering og fellesskap i organisasjoner, mener Kristin Madsen, organisasjonskonsulent i 4H.

Tips/Del

Skriv ut

Hode, hjerte, hender, helse

4H er en barne- og ungdomsorganisasjon med fokus på friluft og natur. De fire H-ene står for klart hode, varmt hjerte, flinke hender og god helse. Men selv med sine 17 000 medlemmer har de alltid plass til flere.

- Tradisjonelt har 4H alltid hatt mange medlemmer som av ulike grunner har litt ekstra utfordringer, forteller Kristin Madsen, organisasjonskonsulent i 4H med ansvar for blant annet inkludering. – Hvor mange, er det derimot vanskelig å si noe om. Vi teller ikke, det er ikke viktig for oss å klassifisere medlemmene våre på den måten. En 4H-er er en 4H-er, sier hun med et smil.

Prosjekt

Et årsmøtevedtak i 2002 dannet grunnlaget for økt fokus og flere prosjekter rettet mot inkludering. 4H ønsket å være en åpen og inkluderende organisasjon, og startet i 2004 prosjektet ”friluft og helse – for alle”.

- Dette var målsetningen vår, friluft for alle - funksjonshemning eller ikke. Men for å få til dette, måtte vi skaffe oss mer kunnskap også, fastslår Madsen.

4H startet så kurs i alle fylker, med fokus på holdningsskapende arbeid og evne til å se muligheter fremfor begrensninger. Kursene innebærer både en teoretisk del om ulike funksjonshemninger, om kommunikasjon og om informasjon men også en praktisk del der deltagerne får føle på kroppen hvordan det kan være å ha en funksjonshemning.

- Å la deltagerne selv kjenne hvordan det humper og rister i en rullestol i ulendt terreng, eller hvordan det er å puste gjennom et sugerør, er ofte mer effektivt for holdningsdannelse enn teoretisk informasjon, mener hun.

Gjennom kurs, teori, og praktiske øvelser satte 4H fokus på kunnskap, holdningsendring og det å bekjempe fordommer. Prosjektet fra 2004 ble i 2007 avløst av et nytt prosjekt, ”Gode naturopplevelser – inkluderende friluftsliv”.

- I det første prosjektet fokuserte 4H mest på å spre informasjon og skape gode holdninger. Nå har vi prøvd å gå ett skritt videre, ved å gjøre inkludering til en naturlig del av aktivitetene våre. Hvordan vi kan bruke ressursene og kunnskapene våre, med andre ord.

Konkrete tiltak

Av mer konkrete tiltak har 4H igangsatt et eget tilretteleggingsfond.

- Det hjelper lite i praksis å ha vilje og ønske om tilrettelegging dersom man ikke har midler til å gjennomføre noe. Tilretteleggingsfondet er derfor vel så viktig som det holdningsskapende arbeidet, forteller Madsen

Både fylket, klubbene og enkeltmedlemmer kan søke fondet om midler til tilrettelegging.

- Generelt prøver vi å tilpasse oss som best vi kan, for eksempel ved å legge en leir nær en skole slik av man kan benytte skolens sanitæranlegg. Men det kan også være nødvendig med tiltak som fører til økte utgifter – og det skal jo selvfølgelig ikke gå utover verken klubben eller medlemmet!

Fra tilretteleggingsfondet kan man derfor søke om ekstra midler, uansett form for tilrettelegging. Det kan være støtte til ledsager på leir, eller behov for å leie inn spesielt utstyr. Kanskje er ikke det lokale klubbhuset godt nok tilpasset, og da er det mulighet for å søke om midler til det også.

- Kort sagt kan man søke om støtte til det meste som viser seg å være nødvendig for å delta på våre aktiviteter. Vi har ingen eksisterende tilretteleggingsordning som medlemmene tvinges inn i – for det er jo ingen som er A4! Du forteller oss om dine behov, og vi tilpasser oss som best vi kan, smiler hun.

Mangfold er et gode!

4H har medlemmer med mange ulike typer funksjonsnedsettelser, både synlige og usynlige.

- Ofte er det mobilitetsproblemene som er de mest synlige funksjonsnedsettelsene, men det er viktig at vi er bevisste på mindre synlige funksjonshemninger også, understreker Madsen. Samtidig er vi ikke tankelesere, og hvis du ikke melder fra om behovene dine, er det vanskelig for oss å vite om dem. Husk at det er du selv som er eksperten på din situasjon!

Fokuset på inkludering og tilrettelegging har fått flere ringvirkninger i organisasjonen. Det viktigste resultatet, mener Madsen, er at tilretteleggingsfondet blir mye brukt!

I tillegg ønsker de å ta tilretteleggingsaspektet med helt fra planleggingsfasen:

– Det er veldig synd hvis man i etterkant oppdager at en ny dør er for trang for rullestoler, for eksempel. Vi vil prøve å unngå ”Ooops! Hvorfor var det ingen som tenkte på det før?”-situasjoner. Kampen mot ubetenksomhet er viktig!

Alle påmeldingsskjemaer skal i tillegg ha en rubrikk hvor man kan opplyse om spesielle behov eller funksjonshemninger. Dette er en av flere endringer organisasjonen har gjort i både reglement, retningslinjer og rutiner. Sist, men ikke minst, registrerer organisasjonen en merkbar holdningsendring.

– Dette er en endring vi har jobbet målrettet mot i lang tid. Vi må se mulighetene, ikke hindringene!

Målsetningen til 4H er å utvikle samfunnsengasjerte ungdommer som kan ta ansvar.

– Et stort mangfold er bare positivt! Vi lover at alle som ønsker å være med, skal få et tilbud fra oss – uansett tilretteleggingsbehov!


Har du opplevd god inkludering?

Da vil vi gjerne høre fra deg!

Les mer og bruk kontaktskjemaet her.


Developed by Grenland Web - Powered by eZ Publish - Logg inn